Gülse Birsel – Hala Ciddiyim

Müzik hayatim basladi, korkun benden! Siz bu satirlari okurken, inanmayacaksiniz ama, ben bir kayit stüdyosunda rap yapiyor olacagim! Albüm yapmiyorum, yanlis anlasilmasin. O kadar da degil. Zaten “Törkis Kazanova” adli besteyi Petek Dinçöz kapinca, ben de müzige küstüm bir manada. O, benim çikis parçam olabilirdi. Kismet. Dizim baslayacak ya, onun jenerik müziginde bir bölümü benim sesimden dinleyeceksiniz. Melodik söylemeyecegim, rap yapacagim. Korkmayin yani. Müzige olan ilgim, çocukluk yillarima dayanir. O yillarda her simarik kiz çocugu gibi, eve misafir, es, dost, akraba geldiginde, onlari eglendirme görevi bana verilirdi. Sanatçi taklitlerim, gösterimin belkemigini olustururdu. Özellikle Nilüfer’den “Göreceeek göreeceeksiiiin” adli sarki ve Ajda’dan “Kimler Geldi Kimler Geçti” en çok istek alan parçalarimdi. Misafir pek eglenir pek gülerdi, çilginca da alkislarlardi. Ben bunu Tanri vergisi yetenegime ve gösterinin basarisina yorardim. Ama tahmin edebileceginiz gibi, asil eglence “Kimler geldi, hayatimdan kimler geçti” sözleriyle baslayan bir parçanin dört yasinda, göbekli ve ponponlu çorapli bir kiz çocugu tarafindan “en hisli duygularla” okunmasiydi.


Ilkokul hayatim boyunca, sinifin en çaliskan ögrencilerinden biri olarak, okula gelen müfettisleri dumur, ögretmenimi rezil ettim! Müfettis: Sen, mavi gözlü, kalk bakalim… Ögretmen: Gülse en basarili ögrencilerimizden, müfettis bey, hem de sinif baskani. Müfettis: Aferin. Büyüyünce ne olacaksin? Mühendis mi? Doktor mu? Avukat mi? Gülse: Sarkici! Neyse ki ön siramda oturan ve yine iyi bir ögrenci olan Serap da dansöz olmak istiyordu. Oradan kurtariyorduk. Sanat müzigi denemem Müzik defterini tamamen kapatmis, kalbime gömmüstüm. Ta ki… Geçen yil, g.a.g.’in ellinci programini kutladigimiz o anlamli güne kadar. Sov dünyasi böyledir iste sevgili okuyucular. Her an her sey olabilir. Saniyordum ki, g.a.g. korosu esprisini playback falan halledecegiz.

Ben ne bileyim canli Türk sanat müzigi icra edecegimi! Hayir, hadi biz anira anira gülüp egleniyoruz, sazlara yazik degil mi? Adamlar profesyonel müzisyen. Keman, darbuka, kanun manun, ne varsa kapip gelmisler. Bana da kabarik saçlar yapmislar, simli bir makyaj, kirmizi ruj, ancak kiyafet kot tisört. Sarkiyi böyle kaydedecegiz, sonra giyinip çekecegiz. Ebru Gündes’in konser öncesi hâli tadmdayim.

.

PDF Kitap İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir