Ahmet Gülüm – Dikkat Yazılı Var

Elinizdeki bu kitapta yer alan yazılar, daha doğrusu öğrencilerin sınavlara veya anketlere verdikleri yanıtlardan seçmeler uzun bir uğraş sonucu bir araya getirildi. Öğretmenliğim sırasında yazılılara verilen çok ilginç, çok komik yanıtlarla ve olaylarla karşılaştım. Bu yazıları bir yerlere not aldım. Bulunduğum ortamlarda zaman zaman bu yazılardan örnekler okuduğumda, yolu okul sıralarından geçen herkesi bir ölçüde ifade ettiği için olacak yoğun ilgi gördü. Yazıların kitaplaştırılması fikri işte bu süreçten sonra ortaya çıktı. Farklı branşlardaki öğretmenlerin aldığı notlar da kitabın daha geniş bir öğrenci kesimini ifade etmesini sağladı. Bu aşamada yazılan daha geniş bir kesimle, özellikle de yazıların asıl sahibi öğrencilerle paylaşmak için çalışmalar başladı. Yazıları derlerken asıllarını bozmamak için kelime, harf, cümle düşüklüğü gibi yazım hatalarını aynen koruduk. Bu yazıların içtenliğini bozmamak için matbaa harfleri yerine el yazısı kullanmayı tercih ettik. Bunun okumada güçlük yaratmamasını umarız. Öğrenciler belki de en güzel en içten ve ilginç yazılarını yazılı sınavlar, kompozisyonlar ve onlara uygulanan anketlerde yazıyorlar. Öğrencilerin yazdıkları kendilerine okunduğunda utancından sıranın altına girenlere, kendi yazdıklarına şaşıp kahkahayla gülenlere, daha birçok şaşkınlık gösterilerine tanık olduk. Bu da yazıların doğallıkla ortaya çıktığını göstermektedir Bu yazıların güzelliği varsa doğallıklarından kaynaklanmaktadır. Öğrencilerin ilginç yazılarını, sözlerini toplamak elbette bizim orijinal bir buluşumuz değil. Bu alanda toplanan yazıların derlenip kitaplaştırılması ise, bilebildiğimiz kadarıyla ilk defa gerçekleşiyor.


İlk olması nedeniyle nasıl bir tepkiyle karşılanacağını bilemiyoruz. Bu yazıların olumsuzluğu varsa, sorumlusu öğrenciler mi, öğretmenler mi, yoksa eğitim sistemi mi?. Bu sorunun yanıtını da sevgili okuyuculara bırakıyoruz. Ancak bu yazıların olumsuzluklarına rağmen eğitim ve öğretime renk katan yanları olduğunu da düşünüyoruz. Bu yazıların eğitim durumu ve öğrencilerin iç dünyaları, algı düzeyleri ve bilgiye yabancılaşmaları konusunda da ayna görevi gördüğüne de inanıyoruz. Kitaba kaynağı belli olmayan yazılara yer vermemeyi tercih ettik. Yazıları yazan öğrencilerin soyadlarını ve okullarının adlarını yazmanın hiç istemeyeceğimiz sonuçlar doğurabileceği kaygısıyla kitapta bunlara yer vermedik. Çünkü bu yazıları yayınlarken öğrencileri aşağılamak veya okulları teşhir etmek gibi bir amacımız yoktur.

.

PDF Kitap İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

Yorum Ekle
  1. Güzel bir kitap mı bilmiyorum ama güzele benziyor alacağımı düşünüyorum.Ve de size bir kitap önerim olacak kitabın adı:Biaz Daha YouTube’de video izleyebilir miyim? Okumanızı tavsiye ederim, öneririm.