Margaret Weis & Tracy Hickman – Ejderha Mızrağı Destanı – Kayıp Tarihçeler #2 – Yüceefendi Gökleri Ejderhaları

Şimdiye kadar olanların hikayesi Mızrak Savaşı’ndan yıllar sonra Estetikler’den biri, Lillith Hallmark isimli bir kadın, Palanthaslı çocukları Büyük Kütüphane’ye davet ederek onlara Krynn’in tarihini anlatmaya karar verdi. Lillith o zamanlar Estetikler’in en güçlüsü ve en etkilisi olan Bertrem’den hemen sonra geliyordu ve diğer Estetikler’in büyük bir kısmı çalışmalarının yapışkan parmaklar, sümüklü burunlar ve tiz sesler tarafından bölünmesi ihtimali karşısında dehşete düşseler de, Lillith aklına koyduğunu gerçekleştirmişti. Lillith Hallmark hiç evlenmemişti –bazıları, kalbinde gizli bir keder olduğunu söylüyordu ama çocukları çok seviyordu ve mükemmel bir tarihçiydi. Çocuklarını getiren ebeveynlerin bir çoğu onu dinlemek için orada kalıyordu. Sizler, okurlarımız, kahramanlarımızın hikayelerini uzun süredir okumamış olabileceğinizden –belki de bu kitabı almadan önce onlar hakkında hiçbir şey okumamışsınızdır– Lillith’in bugünkü hikayesini dinlemenin bizler açısından iyi olacağına karar verdik. Kahramanlarımızdan biri olan Tanis Yarımelf’in hayatında önemli bir yere sahip olan iki kadının hikayesini anlatacak bugün çocuklara. Kadınlar, Laurana ve Kitiara, elinizde tuttuğunuz kitapta önemli yerlere sahipler. Hikayesine başlamadan, öncesinde olanların bir özetini yapıyor. Haydi onu dinleyelim. “Yedi arkadaş, beş yıl sürecek ayrılıklarından sonra Solace’ta buluşacaklarına dair yemin ettiler; bu süre zarfında gerçek tanrılara dair bir işaret aramaya gideceklerdi görünüşte ama aslında kendilerini arıyorlardı. Bu yedili Tanis Yarımelf, ikiz kardeşler Raistlin ve Caramon Majere, cüce Flint Fireforge, ele avuca sığmayan kender Tasslehoff Burrfoot, şövalye Sturm Brightblade ve ikizlerin üvey ablası olan Kitiara uth Matar’dı. Sturm ve Kit kuzeye, Solamniya’ya doğru yola çıktılar; ikisi de kaybolan aileleri hakkında bilgi arıyordu. Diğerleri de kendi yollarına gittiler. Kararlaştırılan zamanda hepsi hana döndü, gelemeyeceğini bildiren bir mesaj göndermiş olan Kitiara dışında. Kit’e aşık olan Tanis üzülmüş ve derin bir hayal kırıklığına uğramıştı.


Mavi kristalden bir asa taşıyan gizemli bir kadının hana gelmesi, geride kalan altı dostu Güz Alacakaranlığının Ejderhaları olarak bilinen bir maceraya sürükledi. Yolculukları, kahramanlarımızı Solace’tan lanetli Xak Tsaroth şehrine götürdü ve orada gerçek tanrılar kendilerini göstererek Mishakal Diskleri’ni verdiler onlara. Diskler’in gerçek tanrılar hakkında bilgiyi barındırdığı söyleniyordu ama kimse onları okuyamıyordu. Okuyabilecek birini bulmak için aramaya koyuldular. Solace’a döndüklerinde Tanis eski bir arkadaşına, Gilthanas isimli bir elfe rastladı. Tanis ve Gilthanas beraber büyümüşlerdi ve bir zamanlar çok yakın olmuşlardı ancak zaman ve olaylar aralarındaki bağları uzun bir süre önce kopartmıştı. Hepsi, kendini beğenmiş bir hobgoblin olan Toede adlı bir Seçkinamir’in ordusu tarafından esir alındılar. Üzerlerinde kafesler olan arabalara bindirilen köleler Pax Tharkas şehrine götürülürken, (Seçkinamir’in sonradan anlatacağı hikayenin aksine) ufak bir elf grubu tarafından kurtarıldılar. Tanis, elflerden birinin Gilthanas’ın kardeşi olan Porthios olduğunu fark etti. Yol arkadaşlarının gerçek tanrılar hakkında kanıt bulduklarını ve şifa sanatını dünyaya geri döndürdüklerini iddia etmeleri üzerine Porthios, Tanis ve dostlarını Qualinost’a götürdü. Burada Tanis, bir zamanlar nişanlı olduğu genç kadınla, Güneşlerin Sözcüsü’nün kızı Laurana ile tekrar karşılaştı. Kadın, Tanis’e aşıktı ancak adam artık kadını sevmiyordu. Kitiara’ya olan aşkı hâlâ içinde yandığından, ikiye bölünmüş olan kalbi yüzünden nişanını bozdu; zaten kadının kardeşleri ve babası bunu asla onaylamayacaklardı, zira Tanis’in damarlarında insan kanı akıyordu. Elfler, Ejderha Yüceefendisi Verminaard tarafından yönetilen Pax Tharkas şehrine gitmeleri için Tanis ve arkadaşlarını ikna ettiler. Tanis ve arkadaşları, elflerin güven içinde yurtlarından kaçmalarını sağlamak için, elfleri tehdit eden ejderha ordularının elf krallığına saldırmalarını engelleyebilmek umuduyla bir köle ayaklanması başlatmayı planladılar.

Gilthanas’ın rehberliğindeki arkadaşlar, Pax Tharkas’a doğru yola koyuldular. Tanis tarafından reddedilmenin acısı içindeki Laurana da onun yanında olmak için evinden kaçtı. Adam onu geri göndermeye çalıştı ama kadın bunu kesinlikle reddetti. Pax Tharkas’a giderken, ejderha ordularından kaçtığını iddia eden Eben Shatterstone isimli bir adam onlara katıldı; bu adam aslında Ejderha Yüceefendisi Verminaard’ın bir casusuydu. Kahramanlar gizlice Pax Tharkas’a girdiler ve kölelerin arasına karıştılar. Burada Elistan isimli bir adamla tanıştılar. Adam ölümcül bir hastalığın pençesinde kıvranırken, şifa tanrıçası Mishakal’ın yeni ermişlerinden biri olan Altınay onun için tanrıçasına dua etti. Elistan iyileşti ve bu tanrılar hakkında daha çok şey öğrenmek istedi. Altınay ona Mishakal Diskleri’ni verdi ve adamın onları okuyabildiğini keşfetti. Adam, Paladine’in bir ermişi oldu ve Pax Tharkas’ta esir olarak tutulan diğer insanlara gerçek tanrıları tanıtmak için uğraştı. Tanis ve dostları köleleri ayaklandırdılar ve Verminaard’ı öldürdüler. Sekiz yüz erkek, kadın ve çocuk güneye kaçtılar ve yakalanmamayı başardılar. Mağaralara saklanarak kışı orada geçirebilmeyi umdular. Bu sırada, Verminaard kılığına girmiş olan bir aurak ejderan, kırmızı ejderhalardan oluşan bir orduyu eski kölelerin ardına salınca köleler vadiden kaçmaya ve cücelerin kayıp krallığı olan Thorbardin’de güvenli bir sığınak bulmaya çalıştılar. Bu maceralar, Cüce Derinlikleri Ejderhaları adlı kitapta anlatılmaktadır.

Bu süre zarfında Laurana, grupla birlikte yolculuk etmeye devam etti. Tehlike, üzüntü ve korku, kızı büyümeye zorladı. Şımarık ve inatçı kız, ciddi ve düşünceli bir genç kadına dönüştü. Babasının sarayında kazandığı yeteneklerini Elistan’a vazifelerinde yardım etmek için kullandı ve Tanis, tanıdığı kızdan çok farklı olan bu güzel genç kadın tarafından büyülendiğini farketti. Ona aşık olmaya başladı ve ikiye bölündü. Gerçekten sevdiği kadın hangisiydi? Laurana’nın adama duyduğu aşk asla değişmedi. Büyük zorluklar ve tehlikelerden sonra kahramanlar Kharas’ın Çekicini buldular ve onu cücelere verdiler. Bunun karşılığında da cüceler, mültecilerin yeni evlerine gitmek için güvenli bir yol bulana kadar Thorbardin’de kalmalarına izin verdiler. Tanis ve grubu, bir liman şehri olan Tarsis’e gitmek üzere yola koyuldular; oradan, kendilerine yeni bir vatan arayan mülteciler için beyaz kanatlı gemiler alacaklardı. Yolculukları ve yol boyunca yaşadıkları maceralar, Kış Gecesi Ejderhaları’nda anlatılmaktadır. Kitiara uth Matar ise dostlarından farklı bir yol izledi. Onların izlediği ışık yolunun aksine, kadının yürüdüğü yol karanlığa çıkıyordu. Kraliçe Takhisis’in ejderha ordularına katıldı ve Kitiara’nın yeteneği ile azmi, onun kısa bir süre içinde yükselerek Mavi Ejderha Ordusu’nun Ejderha Yüceefendisi olmasını ve Ansalon’un büyük bir kısmında Mavi Leydi olarak tanınmasını sağladı. Kitiara ve Laurana’nın maceraları ve zamanın bu noktasında onlara neler olduğu hiç anlatılmadı; şimdiye kadar. Yüceefendi Gökleri Ejderhaları kitabında, Tanis Yarımelf’in hayatındaki iki kadın ayrı yolculuklara çıkıyorlar ve yollarının üzerindeki tehlikeler, ikisini de hayatlarının en zorlu durumlarıyla karşılaşmalarına neden oluyor.

Bu hikayede benim de ufak bir rolüm var. Her şey şöyle başlıyor…”

.

PDF Kitap İndir

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir