Alev Alatlı – Batıya Yön Veren Metinler – Cilt 2

İçimdeki iki adamın birbirlerine üstün gelmek için düşüncelerimde verdikleri o inatçı ve henüz galibi belli olmayan savaş şiddetle sürüyor.
Petrarca, Dionigi De’Roberti’ye Mektup Karakterini biçimlendirmeye çalışƨğım kişi Romalıların anladığı anlamda “bilge kişi” olmalı, yani teorik çalışmalarda değil, fiiliyatta ve geçirdiğimiz deneyimlerde kendini gösteren gerçek bir devlet adamı.
Quintilian, Belagatin Esasları Talih çoğu zaman yarışın ortalarında, bazen de sonuna doğru kırılgan ve kibirli hedeflerimizi hayal kırıklığına uğrattı; bazen limanı çok uzaktan bile göremeden onları sulara gömdü.
Castiglione, Nedim Yani, okuyucu, bu kitabın konusu bizzat ben kendimim.
Montaigne, Denemeler Tüm o barbarlık, tüm çürüme, tüm o aklı baştan alan, gözü kör eden Latin yozluğu bu dünyanın içine sokuldu ve Tully [Cicero] ve SallusƟus ve Virgilius ve Terence’in zamanında kullanılan, Aziz Hieronymus ve Aziz Ambrose ve Aziz Augustine’in kendi dönemlerinde öğrendikleri eski Latin hitabeƟni ve Roma dilini zehirledi. Ben, görüşü bilahare perdelenmiş bu dünya taraķndan ortaya atılan ve edebiyat değil, ayıbiyat olarak adlandırılabilecek tüm bu küfürleri bu okulda yasaklıyorum ve hocaların öğrencilerine
bilgeliklerini saf ve namuslu bir belagatle destekleyen yazarları öğretmelerini istiyorum.
John Colet, Aziz Pavlus Okulu, Nizamı

.

PDF Kitap İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir