Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes Antolojisi

Sir Arthur Ignatius Conan Doyle, 22 Mayıs 1859’da, Edinburgh, İskoçya’da doğmuştur. Babası bir İngiliz olan Charles Altamont Doyle, annesi ise İrlandalı Mary Foley’di. Kendi “Conan Doyle” birleşik soyadının kökeni bilinmemektedir. Conan Doyle’un babası da kardeşleri (içlerinden bir tanesi illüstratör Richard Doyle’du) gibi bir ressamdı. Conan Doyle, dokuz yaşındayken St Mary’s Hall Katolik Cizvit Stonyhurst hazırlık okuluna gönderildi. Daha sonra Stonyhurst Koleji’nde öğrenimine devam etti, fakat Hıristiyanlığı reddederek 1875 yılında agnostik oldu. 1876’dan 1881’e kadar Edinburgh Udžniversitesi’nde tıp öğrenimi gördü, bu eğitimin bir kısmında şimdi Birmingham’ın bir parçası olan Aston şehrinde çalıştı. Odžğrenimine devam etmekteyken kısa hikâyeler yazmaya başladı; 20 yaşından önce Chambers’s Edinburgh Journal isimli dergide ilk hikâyesi yayımlandı. Udžniversitedeki yıllarının ardından Batı Afrika sahillerine gemi hekimi olarak yolculuk etti, arkasından 1882 yılında Plymouth kentinde kendi muayenehanesini açtı. 1882’de Portsmouth’ta hekimliğe başladı. Mesleğinde ilk başlarda çok başarılı sayılmazdı; odasında hasta beklerken tekrar hikâyeler yazmaya başladı. İlk önemli eseri, 1887 yılında “Beeton’s Christmas Annual”da basılmış olan “Kızıl Soruşturma” isimli hikâyeydi. Bu hikâye Sherlock Holmes’ün ilk kez göründüğü hikâye olma özelliğini taşımaktadır ve karakter kısmen üniversitedeki profesörlerinden bir tanesi olan Joseph Bell’e benzemektedir. Sherlock Holmes’ün göründüğü diğer hikâyeler Strand isimli dergide basılacaktı. Garip bir şekilde, İngiliz yazar Rudyard Kipling de başarılarından ötürüConan Doyle’u kutladı ve “Acaba bu karakter arkadaşım Joe olabilir mi?” diye sordu.


Joseph Bell’e olan benzerlik gözünden kaçmamıştı. Fakat Sherlock Holmes için, Bell’den çok, Edgar Allan Poe’nun karakteri C. Auguste Dupin’i model almıştı. Conan Doyle, Southsea şehrinde ikamet etmekteyken Portsmouth Futbol Kulübüadlı amatör bir futbol takımı için top koşturdu. 1885 yılında Louisa Hawkins ile evlendi. “Touie” diye hitap ettiği Louisa vereme yakalandı ve 4 Temmuz 1906’da vefat etti. 1907’de, 1897 yılında tanışıp âşık olduğu fakat eşine olan sadakatinden dolayı hislerini açılamadığı Jean Leckie ile evlendi. Conan Doyle’un ikisi ilk eşinden, üçü ikinci eşinden toplam beş çocuğu oldu. 1890 yılında Conan Doyle Viyana’da göz üzerine araştırmalar yaptı; 1891’de optalmolog olarak Londra’da bir muayenehane açtı. Otobiyograϐisinde tek bir hastanın bile kapısına gelmediğini yazacaktı. Bu onun yazarlığa daha fazla zaman ayırmasına fırsat verdi; Kasım 1891’de annesine, “Holmes’u öldürmeyi düşünüyorum… hikâye bitsin gitsin istiyorum. Aklımı daha iyi şeylerden çeliyor anne…” diye yazdı. Annesi de şöyle yanıtladı: “Sana nasıl uyuyorsa öyle yap, ama insanlar bunu pek hoş karşılamayacaktır.” 1893’de, daha “önemli” eserlere (örneğin tarihi romanlarını yazmak için) öncelik vermek için böyle yaptı. Holmes toplamda 56 kısa hikâye ve 4 Conan Doyle romanında yer almaktadır (bu süreden sonra pek çok kez diğer yazarların hikâye ve kitaplarında da gözükmüştür).

Güney Afrika’daki İkinci Boer Savaşı’nı takiben 20. yüzyılın başlarında, Birleşik Krallık’ın bölgede olan idaresine olan eleştirilere cevaben Conan Doyle, Krallık’ın Boer Savaşı’ndaki rolünü haklı çıkartan kısa bir kitapçık yazdı ve yayınladı.”The War in South Africa: Its Cause and Conduct (Güney Afrika’daki Savaş: Nedeni ve İdaresi)” isimli bu kitapçık pek çok dile çevrilecekti. Conan Doyle, 1902 yılında şövalye ve Surrey’nin “Deputy Lieutenant” (Teğmen Vekili) olarak ilan edilmesinin nedeninin bu kitapçık olduğunu düşünmekteydi. 1900 yılında daha uzun bir kitap olan “Büyük Boer Savaşı” isimli kitabı da yazmıştı. 20. yüzyılın başlarında Sir Arthur Parlamento’ya iki kez aday oldu, dikkate değer oylar almış olsa da ikisinde de seçilemedi. Conan Doyle, başını gazeteci E. D. More ve diplomat Roger Casement’ın çektiği Kongo’nun Odžzgürleştirilmesi Kampanyası’na destek veriyordu. 1909 yılında Kongo’daki dehşeti yerden yere vurduğu “Kongo’daki Suç” adlı uzun bir kitapçık yazdı. Morel ve Casement ile arkadaş oldu, 1912 yılındaki”Kayıp Dünya” isimli kitabındaki başkarakterlerden ikisi için onlardan ilham alacaktı. İkisiyle de arkadaşlık bağları daha sonra koptu: Sol görüşleri olan Morel I. Dünya Savaşı sırasında pasiϐist hareketin liderlerinden biriydi; Casement ise İrlanda milliyetçiliğinden dolayı hapishanedeyken İngiltere’ye ihanet etmişti. Conan Doyle, Casement’ın delirmiş olduğunu söyleyerek onu ölüm cezasından kurtarmaya çalıştı, fakat başarısız oldu.

Conan Doyle adaletin yılmaz bir savunucusuydu, iki davayı şahsen inceledi ve araştırdı. Sayesinde bu iki davada mahkûm edilmiş iki kişi salındı. 1906’da karısı Louisa’nın, ve oğlu Kingsley, kardeşi, iki kayınbiraderi ve iki yeğeninin I. Dünya Savaşı’nda ölümünden sonra Conan Doyle bunalıma girdi. Ruhaniyet ve bu düşüncenin sağladığı ölümden sonra yaşamın güya bilimsel kanıtına destek vererek biraz huzur buluyordu. Kingsley Doyle, 1916’daki feci Somme Çarpışması sonrasında yara aldıktan sonra iyileşmekte olduğu sene, Ekim 1917’de zatürreden öldü. Baba Doyle, Ruhaniyet ile öyle ilgilenmişti ki karakteri Profesör Challenger’ın bir romanı olan “Sis Diyarı” tamamen bu konu hakkındaydı. Bu dönemdeki hayatının garip örneklerinden bir tanesi de “Perilerin Gelişi” isimli kitaptı. Cottingley perileri fotoğraflarının gerçekliğine öylesine inanmıştı ki, bunlara ve ayrıca perilerin ve ruhların doğaları ve varlığı konusunda sunduğu teorilere kitabında yer verecekti. Bu konuda yazmış olduğu yazılar kısa hikâye antolojilerinden biri olan Sherlock Holmes’ün Maceraları’nın 1929’da Sovyetler Birliği’nde yasaklanmış olmasının nedenlerinden biriydi. Bu yasak daha sonra kalkacaktı. Rus aktör Vasili Livanov, Sherlock Holmes’u başarılı bir şekilde canlandırmasından dolayı İngiliz İmparatorluğu Nişanı’na layık görülecekti. Conan Doyle bir süre Amerikalı sihirbaz Harry Houdini ile arkadaş oldu; 1920’de annesinin ölümünden sonra Houdini de Ruhani hareketin öncüaleyhtarlarından biri olmuştu. Houdini, Ruhani medyumların numara yaptığında ısrarcı olmasına rağmen, Conan Doyle Houdini’nin kendisinin de doğaüstü güçlere sahip olduğunu düşünmekteydi; bu görüşünü “The Edge of the Unknown” isimli kitabında yazacaktı. Houdini, yaptıklarının alt tarafı sihirbazlık numarası olduğuna Conan Doyle’u ikna edemedi.

Bu da iki arkadaş arasında herkesin bildiği buruk bir uzaklaşmaya neden oldu. Doyle, Houdini baş parmağını çıkarıp tekrar yerine koyduğunda şaşkınlığına engel olamamıştı. Amerikalı bir bilim tarihçisi olan Richard Milner, Conan Doyle’un 1912’de ortalığı kasıp kavuran Piltdown Adamı aldatmacasını başlatan kişi olabileceğini iddia etti. Bu sahte hominid fosili bilim dünyasını 40 yıl boyunca kandırmıştı. Milner, Conan Doyle’un en sevdiği medyumlardan birinin adının lekelenmesinden ötürü intikam arayışında olduğunu ve yazarın bu aldatmacadaki rolünün “Kayıp Dünya” eserinde fark edilebileceğini söylemekteydi. Samuel Rosenberg, 1974 tarihli kitabı “Naked is the Best Disguise (Çıplaklık En İyi Kamuϔlajdır)”da Conan Doyle’un yazıları sayesinde akıl sağlığının bastırılmış ve gizli yönlerine nasıl açık ipuçları bıraktığını yazmaktadır. 7 Temmuz 1930’da Conan Doyle aile bahçesinde elini göğsüne bastırmış bir şekilde bulundu. Hemen sonra kalp krizinden öldü, ve New Forest, Hampshire, İngiltere’de Minstead’deki kilise bahçesine gömüldü. Son sözlerini karısına söylemişti: “Sen harikasın.” Londra’nın güneyinde Hindhead’de Conan Doyle’un inşa ettiği ev Undershaw’da hayat en az bir on yıl kadar daha devam etti; arkasından 1924’ten 2004’e kadar otel ve restoran olarak işletildi. Daha sonra bir müteahhit tarafından satın alındı; çevreciler ve Conan Doyle hayranları buranın korunması için savaşmaktadır. Ev şu an boş durumda. Doğu Sussex’te, Crowborough’daki Crowborough Cross’ta Sir Arthur Conan Doyle’un onuruna bir heykel dikildi. Sir Arthur burada 23 sene yaşamıştı. Edinburgh, İskoçya’da, Conan Doyle’un doğduğu eve yakın Picardy Sarayı’nda Sherlock Holmes’ün da bir heykeli bulunmaktadır.

İÇİNDEKİLER
Kızıl Soruşturma (Roman)
Dörtlü İttifak (Roman)
Sherlock Holmes’ün Maceraları (Hikâyeler)
– Bohemya’da Skandal
– Kızıl Saçlılar Kulübü
– Bir Kimlik Vakası
– Bescombe Vadisi’nin Esrarı
– Beş Portakal Çekirdeği
– Tavşan Dudaklı Adam
– Mavi Yakut
– Benekli Kordon
– Mühendisin Başparmağı
– Asil Bekâr
– Zümrüt Taç
– Akgürgenlerin Esrarı
Sherlock Holmes’ün Anıları (Hikâyeler)
– Gümüş Şimşek
– Karton Kutu
– Sarı Surat
– Borsa Kâtibi
– Gloria Scott Vakası
– Musgrave’lerin Tekerlemesi
– Reigate Bulmacası
– Albayın Ölümü
– Brook Sokağı Cinayeti
– Yunanlı Tercüman
– Kayıp Antlaşma
– Son Olay
Baskerville’lerin Köpeği (Roman)
Sherlock Holmes’ün Dönüşü (Hikâyeler)
– Boş Ev
– Norwood’lu İnşaatçı
– Dans Eden Adamlar
– Bisikletli Takip
– Priory Okulu Vakası
– Kara Peter
– Charles Augustus Milverton Vakası
– Altı Napolyon’un Esrarı
– Üç Öğrencinin Hikâyesi
– Altın Gözlüğünün Esrarı
– Kayıp Rugby Oyuncusu
– Abbey Çiftliği Vakası
– İkinci Lekenin Esrarı
Son Görev (Hikâyeler)
– Wisteria Köşkü
– Kızıl Çember
– Bruce Partington Planları
– Dedektif Ölüm Döşeğinde
– Lady Frances Carfex’in Kayboluşu
– Şeytan Ayağı
– Perde Kapanıyor
Korku Vadisi (Roman)
Dava Kitabı (Hikâyeler)
– Mazarin Taşı
– Thor Köprüsü
– Sürünen Adam
– Sussex Vampiri
– Üç Garrideb
– Şanslı Müşteri
– Üç Çatılı Ev
– Beyaz Asker
– Aslan Yelesi
– Emekli Boya İmalatçısı
– Peçeli Kiracı
– Shoscombe Prensi

.

PDF Kitap İndir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

Yorum Ekle
  1. berbat kitap indirmeyin ulan

  2. Kesinlikle polisiye sevenlere de sevmeyenler de öneririm.Zaten duymamaniz imkansızdir bence bu devirde.Bugüne kadar yazılmış en müthiş kitap serisi.