Anne Mazer – Sihirli Kardeşim IV – Kardeşim Çizmeyi Aştı

Din don din don. Violet (Vaylıt) gürültülü bir şekilde elektrikli piyanonun tuşlarına basıyordu. Ablası Mabel (Mebıl) ellerini kulaklarına bastırarak odaya girdi. “Bu gürültü de ne, Violet?” “Piyano çalıyorum.” Violet klavyenin üzerindeki bir düğmeyi çevirdi. Bütün gücüyle tuşlara bastırıyordu. Tuhaf ve korkunç sesler havada süzülmeye başladı. “Gel. Sana nasıl çalman gerektiğini öğreteyim.” Mabel kardeşinin yanına oturdu ve bir marş çalmaya başladı. Mabel’ ın elleri tuşların üzerinde adeta uçuyordu. Birinci sınıftan beri piyano dersi alıyordu. 5 6 Kardeşim Çizmeyi Aştı Artık, üçüncü sınıftaydı. Bir marş, bir vals ve bir de dans parçasını en iyi şekilde çalabiliyordu. Tabii bütün bunların yanı sıra bir sürü şey de çalabiliyordu.


Daha geçen hafta öğretmeni onu bir hayli övmüştü. /1 Aferin, Mabel.” demişti. “İlerleme kaydediyorsun.” Mabel yaptığı her şeyi en doğru şekilde yapmayı severdi. Violet hiçbir şeyi doğru şekilde yapmazdı. O her şeyi kendi bildiği gibi yapmayı severdi. Mabel ona nasıl piyano çalması gerektiğini gösterince, Violet bundan hiç hoşlanmadı. Kaşlarını çatarak ablasına baktı. “Piyanoya hep el koyuyorsun.” diyerek ablasını suçladı. Mabel sabırla, “Buna alıştırma yapmak deniyor.” diye açıkladı. “Yani?” Violet anaokuluna gidiyordu. Hiçbir şey için alıştırma yapmıyordu.

Canı nasıl yapmak istiyorsa o şekilde yapıyordu. Bunlara piyano dersleri de dahildi. 7 Anne Mazer Mabel marşı son notasına kadar çaldı. Tek bir nota bile atlamamıştı. Çalmayı bitirince, kardeşine döndü. “Gördün mü? Piyano böyle çalınır.” Violet çok inatçıydı. ”Ben kendi istediğim gibi çalmayı seviyorum.” dedi. Yeniden piyanonun tuşlarına basmaya başladı. Mabel kitaplığa gidip, nota kağıtlarını çıkardı. Saate baktı. “On dakika, Violet.” dedi. “Sonra sıra bende.

” Mabel’ ın çalışması gereken bir kaç parça daha vardı. Bir sonraki derse kadar biraz alışhrma yapmak istiyordu. Violet cevap vermedi. Tek tek siyah tuşlara basmaya devam etti. Mabel öğretmen edasıyla, “Bunlar diyezler ve bemoller.” dedi. “Diyezler? Bemoller?” Violet kulaklarına inanamayan bir ifadeyle tekrar etti. “Olamaz.” 8 Kardeşim Çizmeyi Aştı Mabel, “Diyezler ve bemoller sestir.” diye açıkladı. “Benimle dalga geçiyorsun.” “İster inan ister inanma, siyah tuşlara böyle deniyor.” Violet tuşlara daha sert basarak, “Tuş mu?” dedi. “Piyanolar, telefon değil ki tuşları olsun.” Mabel sinirlenerek, “Bunlar piyano tuşları, aptal!” dedi.

“Ne zaman öğreneceksin?” Violet korkunç birkaç ses daha çıkardı. Sıska bacakları piyano sırasının kenarından aşağı sarkıyordu. j . · . 9 Anne Mazer Mabel elleriyle kulaklarını kapattı Violet’ın bu kabusa bir son vermesini bekledi. Violet piyanonun tuşlarına sertçe basmaya devam etti. Sonra arkasını dönüp, “Duydun mu, Mabel?” diye sordu. Mabel inler gibi, “Evet.” dedi. “Çok güzel, değil mi?” Mabel gözlerini devirdi. “Evet, Violet. Çok güzel.” Violet sıradan kalktı ve eğilerek selam verdi. “Senin sıran, Mabel! Ben paylaşmayı seviyorum.” “Bundan eminim, Violet.

” Mabel, kız kardeşi fikrini değiştirmeden piyano sırasına oturup, çalmaya başladı.

.

PDF Kitap İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir