Oscar Wilde – Lady Wildermerenin Yelpazesi

“Carlton House Terrace “ta, Lord Windermere ‘in evinin oturma odası. Ortada ve sağda birer kapı. Sağ yanda üstünde kitaplar, kâğıtlar bulunan bir yazı masası. Solda bir kanepe, önünde de küçük bir çay masası. Gene solda sete açılan bir camlı kapı. Sağda masa. Lady Windermere sağdaki masanın başında, mavi bir vazo içindeki gülleri düzeltmektedir. (Parker girer.) PARKER. – Bugün öğleden sonra hanımefendi evdeler mi? LADY WINDERMERE. – Evet, kim geldi? PARKER. – Lord Darlington, efendim. LADY WINDERMERE. (Bir an duraksar.) – Yukarı buyur edin.


Hem kim ararsa, beni evde dersiniz. PARKER. – Başüstüne efendim. (Ortadaki kapıdan çıkar.) LADY WINDERMERE. – Onu bu geceden önce görmem benim için çok iyi olacak. Sevindim geldiğine. (Parker ortadaki kapıdan girer.) 13 PARKER. – Lord Darlington. (Lord Darlington aynı kapıdan girer, Parker çıkar.) LORD DARLINGTON. – Nasılsınız, Lady Windermere? LADY WINDERMERE. – Teşekkür ederim, siz nasılsınız Lord Darlington? Bağışlayın, elinizi sıkamayacağım. Ellerim baştan aşağı su içinde kaldı bu güllerden.

Ne güzel şeyler değil mi? Selby’den geldiler bu sabah. LORD DARLINGTON. – Çok güzel, diyecek yok doğrusu. (Masanın üstünde duran bir yelpazeyi görür.) Aman ne eşsiz bir yelpaze bu! Böylesini hiç görmememiştim. İzninizle bakabilir miyim? LADY WINDERMERE. – Hayhay. Ne kadar zarif değil mi? Üzerinde adım sanım, her şeyim var. Ben de onu daha demincek gördüm. Kocamın bana doğum günü armağanı. Biliyorsunuz ya, bugün benim doğum günüm. LORD DARLINGTON. – Yok canım, sahi mi? LADY WINDERMERE. – Evet, erginlik çağıma giriyorum bugün. Yaşamımın çok önemli bir günü, değil mi? İşte bu akşamki toplantıyı da bu günün onuruna yapıyorum.

Buyurun oturun. (Hâlâ çiçekleri düzeltmeye uğraşmaktadır.) LORD DARLINGTON. (Oturur.) – Keski doğum gününüz olduğunu bilseydim, Lady Windermere. Üzerinde yürüyesiniz diye evinizin önündeki caddeyi baştan başa çiçeklerle bezerdim. Sizin için yaratılmıştır onlar. (Kısa bir duraklama.) LADY WINDERMERE. – Lord Darlington, dün gece Dışişleri Bakanlığı’nda canımı sıkacak davranışlarda bulundunuz. Korkarım gene öyle yapacaksınız.

.

PDF Kitap İndir

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

Yorum Ekle